پاورپوینت درباره XRF

پاورپوینت درباره XRF

نوع فایل : پاورپوینت( Power Point )قابل ویرایش

 

تعداداسلاید  :21 اسلاید

 

بخشی ازاسلایدها:

lروش فلور سانس پرتو ايکس يکي از روش هاي آناليز عنصري است که امروزه از آن به طور وسيعي در صنعت و مراکز پژوهشي استفاده مي شود.
l
lاين روش به ويژه به خاطر سرعت زياد در شناسايي عنصر، براي برخي صنايع ضروري است اما دستگاههاي  XRFاز نظر سرمايه گذاري ابتدايي هزينه بالايي نياز دارند. بنابراين همه مراکز صنعتي و آزمايشگاهي توان خريد آن را ندارند.
l
lحد تشخيص (Detection Limit) دستگاه XRF درحد صدم درصد مي باشد.

 

l XRFتقريبا تمامي عناصر جدول تناوبي از برليم تا اورانيوم (البته جز گازهاي نجيب) را اگر مقدار اين عناصر درحد تشخيص باشد مشخص مي کند.

    لوله پديد آورنده پرتو ايکس

 

lوظيفه لوله پرتو ايکس پديد آوردن پرتوي با شدت زياد براي برانگيختگي همه عنصرهاي موجود در نمونه مجهول است. در دستگاه هاي مختلف  XRFاز لوله هاي مختلفي استفاده مي شود که تفاوت آنها در توان استفاده شده در لوله و نوع سيستم خنک کننده مي باشد.

 

  بلور آناليز کننده

l بلورفلوريد سديم (NaF) بيشترين کاربرد را در اين دستگاه ها دارد زيرا اين بلور توانايي شناسايي عنصرهاي از پتاسيم تا اورانيوم را دارد.
l
lمواد ديگري که به عنوان بلور آناليز کننده در دستگاه هاي  XRFاستفاده مي شود بلور ژرمانيم است که براي شناسايي عنصرهاي از فسفر تا کلر به کار مي رود. ترکيبات پليمري نيز براي شناسايي عنصرهاي سبک مفيد ترند.

 

lامروزه در دستگاههاي XRF براي پرهيز از جابجايي پيوسته بلور هاي آناليز کننده آنها را بر روي يک منشور چند وجهي سوار مي کنند و بدين ترتيب با چرخاندن منشور بلور مورد نظر به راحتي در برابر پرتو ايکس قرار مي گيرد.
l
lپرتو برخورد کننده به بلور گستره اي از طول موج است که هر کدام به يک عنصر تعلق دارد.

 

lاگر اين گسترده به طور مستقيم به داخل آشکار ساز فرستاده شود نمي توان شدت هريک از طول موج ها را تعيين کرد پس بايد آنها را پيش از ارسال به آشکارساز توسط قسمتي، به عنوان مثال توسط يک بلور تفکيک کرد.
l
lبلور آناليز کننده طبق رابطه براگ باعث پراش هر يک از طول موج ها در زاويه ويژه اي مي شود و پس از پراشيدن آنها را به آشکارساز مي فرستد.

 

lپرتو ايکس قبل از اين که به آشکارساز برسد از جمع کننده ثانويه نيز عبور کرده سپس به داخل آشکارساز مي رود.
l

 


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,550 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
fileXRF_1911137_2663.zip647.8k